środa, 9 maja 2012

Komunijnie - konwaliowo i nie tylko.

Konwalie kwitną w maju i z tej okazji będą kojarzyć się mi z komunią. Czytając książkę "Symbole szczęścia" poszerzyłam wiedzę na temat tych pięknie pachnących kwiatków. Nie wiedziałam np. że po staropolsku nazywana jest lanuszką i choć pewne staropolskie zwroty bardzo mi się podobają (białogłowa, alkowa) to lanuszka nie przypadła mi do gustu. W Polsce istnieje Wyspa Konwaliowa w miejscowości Przemęt. Historie o powstaniu tych kwiatków są bardzo romantyczne. Jedna mówi, że powstały z łez Ewy wygnanej z raju inna, że z łez dziewczyny która długo i bezskutecznie wyczekiwała powrotu ukochanego z wojny.  Są jeszcze inne mówiące o łzach lub o rozsypanym w gęstej murawie perlistym śmiechu rusałki, o dzwoneczkach krasnoludków lub o koralikach leśnej panny.
Jest narodowym kwiatem Finlandii. W Paryżu obchodzony jest dzień konwalii - 1 maja. Bardzo ciekawie i fachowo opisano ten kwiat w Wikipedii.

 Moja Oliwka przyjmuje pierwszą komunię świętą późno jak na kwitnienie konwalii (20 maja) i istnieje ryzyko, że w tym czasie już kwitnących konwalii nie będzie z tej okazji zrobiłam dla niej konwaliowy opaskę na głowę.
 Nie spodobał mi się  jednak i zrobiłam konwaliowy wężyk.


Wężyk leży sobie w pudełku które szybko ozdobiłam.To nie jedyna ozdoba wykonana przeze mnie. Otrzymałam bardzo skromny wianek i postanowiłam go upiększyć i tu was zaskoczę. Mój wybór na kwiatki do wianka jest nietypowy (bo ja jestem raczej nietypowa).
Kwiaty te większości kojarzą się z niezbyt miła uroczystością a ja nie zwracam na to uwagi.
Poniżej zdjęcie wianka już ozdobionego.
Mamy też coś dla Ninki lub na Boże Ciało.
Pierwsza opaska dla kupiona dla Ninki.
Druga zrobiona przeze mnie dla Oliwki.

W moim rodzinnym ogórku zawsze były konwalie i myślę, że ja w swoim też je w przyszłości posadzę.
Dla hafciarek powstało wiele konwaliowych wzorów - choćby poniże.
Na postawie obrazków elfów M.C Barker został opracowany wzór elfa konwalii.
Elf konwalii - obrazek oryginalny z książki.

Elf wyszyty - haft krzyżykowy.
Pogoda jak na razie jest różnista - mam nadzieję, że 20 maja będzie ładnie.

2 komentarze:

  1. Moje ulubione kwiatki:) Mnie tam sie pozytywnie kojarza, bo zwykle na urodziny (24 maja) je dostawalam:) Dlatego nieco mnie zdziwily te lzawe zrodla powstania. To zycze udanej pogody na komunie, bo i ja wtedy bede w Polsce, wiec niech przynajmniej w tym oku lato bedzie fajne, a nie deszczowe jak w zeslym roku:(

    OdpowiedzUsuń
  2. a mi sie bardziej opaska podoba niz wezyk,ale ja tez odwrotek jestem i zawsze podoba mi sie cos innego niz innym;ty kalie zasadzilas na wianek u mnie byly na zaproszeniach;a komunie bedziemy razem "swietowac" i tez marze o pogodzie;odpadlo by gotowanie,bo towarzystwo bym na ogrod wygnala i dala zarcie z grila

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję tym, którzy zostawili po sobie tutaj swój ślad - miło jest wiedzieć, że nie pisze się w eter :)

Proszę uszanuj moją prośbę - jeżeli chcesz skopiować i/lub udostępnić moje zdjęcia lub treść nie zapominaj o prawach autorskich.