środa, 9 października 2013

Pasmanterie w Madrycie - Plaza Pontejos.

Publikuję dziś artykuł a mojego dawnego bloga. Mnie w tym roku raczej w Madrycie ani w Hiszpanii nie będzie ale dla wszystkich, którzy się tam wybierają może się przyda tekst o pasmanteriach. Polecam relacje z Sewilli i Walencji.


Puerta del Sol i  Plaza de Pontejos. 
          
Pierwszy sklep który warto odwiedzić z robótkowymi akcesoriami znajduje się przy/na Placu  Puerta del Sol.  Jeżeli na Puerta del Sol wybierzecie się metrem to kierujcie się do wyjścia (salida) przy ulicy Głównej (Calle Mayor). To wyjście z metra zaprowadzi Was na wprost budynku w którym w jednym z narożników (po lewej stornie) mieści się jedna z najstarszych Madryckich kawiarni Mallorquina a w drugim  narożniku (po prawej stronie) przy  ulicy Calle del Arenal (ulica wiedzie do stacji metra Opera oraz do Opery Madryciej) znajduje się  sklep o nazwie Lanas Alondra (www.lanasalondra.com). 
Sklep oferuje włóczki, zestawy do haftu krzyżykowego (DMC, Royal Paris, Lanarte np. mały zestaw Miachel’a Powela  obrazek pt. „Mini Lighthouse” kosztuje 27 euro a duży 50 Euro), mulinę oraz inne akcesoria robótkowe.

                                  

 

Tuż obok znajduje się plac ze sklepami w których hiszpańskie Panie zajmujące się robótkami ręcznymi odwiedzają bardzo często. Z Puerta del Sol (jest to plac a w dosłownym znaczeniu nazwa znaczy Brama Słońca – bramy dziś już nie ma ale nazwa to  pozostałość po istniejącej w XVI wieku w tym miejscu warowni z bramą, która miała oddzielać dwór królewski od pospólstwa) macie do nich żabi skok. Jeżeli nie odwiedzicie tego miejsca będziecie żałować. Jest to najpopularniejsze miejsce spotkań w Madrycie (moje i Magdy też).
          
            Teraz zajmę się opisaniem jak dotrzeć do robótkowego „raju”.   Należy stanąć na wprost budynku dawnej Poczty (z wieżą i zegarem) uliczka prawej stronie budynku poprowadzi do „magicznych sklepów” Calle de Correos. Wiedzie ona do Plaza de Pontejos – plac który skupił podobnie jak pasmanterie w Walencji kilka sklepów w jednym miejscu.


Poczta to ten budynek po lewej stronie - uliczka na wprost to Calle de Correos.
                                         
           Pierwszy pojawiający się po prawej stronie sklep to Almacen de Pontejos (www.pontejos.com) - cieszący się długoletnią tradycją. Założył Antonio Ubillos blisko sto lat temu (1913 r.) i do tej pory sklep prowadzony jest przez następców Antonia.
Widok na sklep z Plaza Pontejos

 
        

Duże okna wystawowe (które ciągną się po prawej stronie) przyciągają wzrok i ukazują jedynie kawałek tego co kryje wnętrze. 
 

Tuż za rogiem sklepu mieści się Plaza de Pontejos.
 Sklep podzielony jest na dwie części (pośrodku miejsce gdzie skupiają się klienci) a z nich wydzielono poszczególne sekcje. Obsługa sklepu jest głównie męska. Towary oferowane wyłożone są w każdym możliwym miejscu. Malowane kanwy do wyszywania przytwierdzone zostały nawet do sufitu. 
 

Niestety sklep ma do zaoferowania więcej niż może pokazać. Zauważyłam, iż Panie przychodzą z kartkami i proszą o poszczególne towary. Utrudnienia podobne jak w Walencji - brak cen na artykułach oraz nieznajomość języka angielskiego przez obsługę sklepu niestety utrudniają zakupy ale zawsze to atrakcyjne miejsce by choć oko nacieszyć. Sklep ma dwa wejścia - jedno od calle Correos i drugie od strony Plaza de Pontejos.
Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku 9.30 - 13.30
                                     siesta 3 godziny 
                                     16.30 -20.00
                       w soboty 9.30 - 14.00


Punkt centralny palcu.
 Wokół fontanny (centralny - punkt placu)  rozmieściły się również inne sklepy pasmanteryjne czy z tkaninami. Nazwa placu pochodzi od rodu markizów Pontejos którzy trudnili się sprowadzaniem tkanin do Madrytu.
Pomnik Markiza Pontejos.
Almacen Cobian (www.almacencobian.com) to kolejny (położony obok Almacen de Pontejos sklep w którym byłam i nie mogłam wyjść z podziwu.  Cobian (almacen znaczy magazyn, sklep) podzielony jest na kilka części i ma dwa poziomy. Wejść do sklepu jest aż trzy.

         Pierwsze  wejście od strony Almacen Pontejos (widoczne na zdjęciu) schodami w dół  prowadzi wprost do działu z akcesoriami do wyrobu kartek, scrapbookingu. Zakupić tam możemy również elementy i arkusze z filcu, wełnę, ozdobne guziki oraz mebelki do miniaturowych domków dla lalek. Nie jest to pokaźnych rozmiarów dział ale znajdziecie tam same atrakcyjne rzeczy - za każdym razem kiedy odwiedzam ten sklep mają inne artykuły będące aktualnie na topie zainteresowania robótkami.

      Schodząc w dół wejdziemy do sali z wszelakimi tkaninami, guzikami oraz metalowymi dodatkami do pasków, torebek (klamry, zapięcia, kółka).  Nie ma tutaj raczej tkanin do wyszywania tanich – są to zazwyczaj tkaniny markowe i niestety zarazem mają wysokie ceny -wybór tkanin spory. 

Oto przykładowe ceny (ceny podane w euro za 1 metr)
- kanwa marmurkowa 25,80
- kanwa Zweigart 14 kremowa 34,80 
- kanwa kremowa 14 (nieznanej firmy) 9,31
- kanwa podzielona na kwadraty (obrusowa) 12,50
- len szary Zweigart 47,50 ale też len o  innym splocie kosztował już 18,30
- kwadratowy tamborek – siwy  43x43 cm 15,50                                                    
                                              28x28 cm 11,00                                               

Tkaniny do patchworku sprzedawane w zestawach lub z metra. Na tym samym poziomie sklep ma wydzieloną część do sprzedaży hurtowej (Ventas mayor).  Schody prowadzące na ostatni poziom (niżej) prowadzą do działu z odzieżą dla dzieci (sukienki do chrztu, śliniaki z wstawioną taśmą do wyszycia) oraz miniaturowe drewniane domki dla lalek (domy można obejrzeć ceny widziałam dwa domki za 90 i 150 Euro).

          Główna sala na parterze (wejście drugie od strony pasmanterii Pontejos) podzielona jest na mniejsze działy. Stoiska obsługują Panie. W dwóch wydzielonych miejscach można dokonać zakupów samodzielnie. W pierwszej możemy nabyć mulinę oraz inne nici, kordonki, wełny do haftu firmy DMC oraz Anchor (DMC 1,35 Euro za sztukę, mulina DMC perłowa 2,70 Euro leżą  w ponumerowanych pudełkach na półkach) zestawy do wyszywania DMC i  akcesoria (np. plastikowe bobinki do muliny 100 szt. - 3,54 Euro, kredka do rysowania po materiale 2,35 Euro). Obok w drugim samoobsługowym dziale możemy obejrzeć i zakupić gazetki i książki do robótek ręcznych - haftu krzyżykowego i płaskiego, wzory szydełkowe, do wyrobu biżuterii, koronek klockowych i  inne. Z gazet do haftu krzyżykowego można zakupić prawie wszystkie numery Cuadros oraz pokrewne z tego wydawnictwa.  
Do pozostałych działów należy pobrać bilet i czekać aż wyświetli się nasz numer.


          Sklep który będę na pewno odwiedzać to „Tejidos del Centro”. To sklep z tkaninami mieszczący się na przeciwko Almacen Cobian Na parterze zaraz po prawej stronie znajdują się tkaniny świąteczne (obrusowe) w cenie 6 – 9 Euro za metr. Dalej przy blacie kanwy 60 krzyżyków na 10 cm oraz 80 krzyżyków. Kanwa miękka w kolorach białym, kremowym, brzoskwiniowym – pomarańczowym, zielonym, niebieskim w cenie 5,95. Na wprost wejścia pod ściana w dużych skrzyniach leżą resztki materiałów – niestety końcówki tkaniany nie są przecenione. Ale można tam znaleźć na prawdę spore kawałki. W sklepie można również kupić np. siatki jutowe w cenie 5 Euro za metr. Za tkaniny kupione na parterze płaci się w kasie po okazaniu wypisanej przez obsługującego nas Pana fiszce a materiały zakupione na piętrze płaci się podobnie lecz w kasie na piętrze.Na piętrze tkaniny do patchworku, ozdobne tkaniny, polary, materiały ozdobne, futerka. 


 
Tuż za rogiem, mieszczą się również sklepy pasmanteryjne ale nie maja takiej renomy jak opisane wcześniej. 
 
Dwie pasmanterie znajdują się na ulicy Marques Viudo de Pontejos nr 5 i obok pod nr 7.  Na ladach wyłożone są wzorniki z próbkami koronek, tasiemek, guzików i innych artykułów pasmanteryjnych. Podobnie jak w opisanych wcześniej sklepach o większość rzeczy trzeba się pytać (po hiszpańsku). 

Pasmanterie te i inne opisała również w swoim blogu Mercedes - część pierwsza i część druga.

Być może, ktoś z Was czytających ten artykuł zawita do Madrytu i znajdzie trochę czasu na odwiedzenie hiszpańskich pasmanterii. Są one zlokalizowane na trasie, jaką na pewno przemierzycie podczas pobytu w Madrycie.
Zapewniam, że warto je odwiedzić choć na chwilkę i tylko nacieszyć oko.

1 komentarz:

  1. Ależ tam urokliwie! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dotrzeć i pobuszować w tych sklepikach :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję tym, którzy zostawili po sobie tutaj swój ślad - miło jest wiedzieć, że nie pisze się w eter :)

Proszę uszanuj moją prośbę - jeżeli chcesz skopiować i/lub udostępnić moje zdjęcia lub treść nie zapominaj o prawach autorskich.