niedziela, 25 września 2011

Biskupin 2011 - "Grecja - narodziny Europy".

Tegoroczny Festyn archeologiczny w Biskupinie poświęcony był starożytnej Grecji (każdego roku jest inny temat przewodni). Festyn odbywał się po raz XVII. Jest to już "ugruntowana" impreza - mająca rzesze fanów i uczestników. Festyn (trwa 9 dni) jest atrakcją  nie tylko dla dzieci i dorośli dowiedzą się czegoś interesującego. W weekendy Biskupin przeżywa prawdziwe "oblężenie" "turystów indywidualnych" -  w tygodniu przyjeżdżają wycieczki szkolne.


 Z każdego festynu wykuwana jest pamiątkowa rzeźba w kamieniu. Poniżej rzeźby z poprzednich lat.

 Pokaz orki.
 Dzieci mogą pobawić się w małego archeologa.
 A dorośli poznać m.in. technologie warzenia piwa.
 W grodzie na scenie organizowane są pokazy i konkursy.
 Nie mogło zabraknąć haftów greckich.
To tylko kilka zdjęć. Nie sposób być w kilku miejscach na raz. Mieliśmy okazję pobawić się w glinie, pokolorować rysunki (nawiązujące do tematyki greckiej), wybić monetę, zwiedzić muzeum, odwiedzić Pytię oraz zrobić, zobaczyć wiele innych atrakcji. Przy każdym stanowisku "fachowcy" w danej dziedzinie chętnie odpowiadali na pytania - rogownik, kowal, brązownik, bednarz, rymarz, powroźnik, czy osoba zajmująca się pozyskiwaniem dziegdziu (nie wiem czy ma on fachową nazwę  - może smolarz).  Z imprezki przywieźliśmy pamiątki : monety i sklejone naczynia z wypisanymi osobiście imionami.
 Ten widok przypadkiem ujrzeliśmy w okolicach Szubina - bardzo dziwne odbicie światła. 
W tygodniu postaram się zamieścić kolejne posty - o Jarmarku w Żninie, o naparstkach, o szufladach zecerskich (będzie ich jeszcze kilka) i jak tylko starczy czasu inne. Zapraszam.

1 komentarz:

  1. Cały szlak jest warty zwiedzania, ale widzę, że znasz doskonale te okolice :) Zazdroszczę Biskupina wiecznie nam coś wypada :(

    Tak mi się skojarzyło, ostatnio czytałam fajny kryminał, akcja własnie toczyła się w Biskupinie podczas festynu :) "Śmiertelne zlecenie" poczytaj jak wpadnie Ci w ręce :)
    U mnie teraz na blogu "wywiad" i konkurs z autorka tej powieści.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję tym, którzy zostawili po sobie tutaj swój ślad - miło jest wiedzieć, że nie pisze się w eter :)

Proszę uszanuj moją prośbę - jeżeli chcesz skopiować i/lub udostępnić moje zdjęcia lub treść nie zapominaj o prawach autorskich.